42956

November utolsó péntekjén az Ipolysági Evangélikus Egyházközség jótékonysági bált szervezett. A Harangok bálja helyszíne a városhoz közeli nagytúri kultúrház volt. A bálon befolyt pénz az egyházközség korszerűsítését szolgálja. Mint Hana Peničková lelkésznő portálunknak elmondta, a keresztyén bálnak történelmi gyökere van. Az 1906-ban felszentelt templomban hiányzott a harang és az orgona. Ezért 1910. február 1-jén egy jótékonysági bált szerveztek. A protestáns nemesek által szervezett eseményre Hont megye szerte érkeztek támogatók. Sokan nem is vettek részt az eseményen, ám a két koronás belépőjeggyel támogatták az egyházközösséget. Az összegyűjtött adomány értéke meghaladta a 2400 koronát. Ebből vásárolták meg a harangot, valamint az orgonát. A ma már több mint százéves harang és orgona elengedhetetlen kelléke a templomnak.
„Amikor eljutott hozzám ez a történet, nagyon megragadott. Úgy gondoltam, jó lenne feléleszteni ezt a hagyományt. A befolyt pénz jó ügyet szolgál, a harangozás korszerűsítésére fordítjuk” – tájékoztatott a lelkésznő. A harangozó a mai napig kézileg szólaltatja meg a harangot. Mint megtudtuk, az idei keresztyén bált több olyan jóakaró is támogatta, aki személyesen nem jelent meg az eseményen. Az egyházközségnek ez volt az első ilyen jellegű rendezvénye. A jótékonykodáshoz csatlakozott a zenekar, mely ingyen lépett fel, valamint Nagytúr önkormányzata, amely bérmentesen felajánlotta a kultúrház nagytermét.
Az Ipolysági Evangélikus Egyházközösségnek közel négyszáz tagja van. Ipolyságon kívül a környező falvakban is ellátja a szolgálatot. Nagytúron mintegy kilencven tagja él, tájékoztatott a lelkésznő. A bál további érdekessége volt, hogy nem szolgáltak fel alkoholt. A harangok bálja közös imádsággal ért végett.

Pásztor Péter, Felvidék.ma
Fotó: Peter Paulenka, Pásztor Péter

Az éjféli áhitatra készülődve. 1