53107 1

A Rozsnyói Református Egyházközség a téli hónapokban használt könyv- és játék gyűjtést szervezett a kárpátaljai eszenyi testvérgyülekezet részére. Március 31-ig 558 könyvet és rengeteg játékot, valamint 300 euró pénzadományt gyűjtöttek.

A Rozsnyói Református Egyházközség miután januárban meglátogatta testvérgyülekezetét Eszenyben, az ottani beszélgetések alapján úgy döntött, hogy gyűjtést indít az eszenyi gyülekezet és község számára. „Az ottani gyülekezet vezetői arra kértek bennünket, hogy használt könyveket gyűjtsünk a falu közösségének könyvtára , valamint használt játékokat az egyházközség mindennapos játszóháza számára. Ez sikerült is. Március 31-ig 558 használt könyv és rengeteg használt játék gyűlt össze, amit húsvét harmadik napján vittünk át Kárpátaljára. E mellett a gyülekezet számára – mivel nagyon rossz gazdasági helyzetben van Kárpátalja népe és maga az eszenyi közösség és gyülekezet is – , pénzadományt is gyűjtöttünk,. 300 eurót adtunk át, szívből és szeretettből, hogy az ottani közösség épüljön.” – nyilatkozta a Felvidek.ma –nak Nt. Buza Zsolt rozsnyói református lelkész.

A rozsnyói lelkipásztorral az útjukról, tapasztalataikról és megfigyeléseikről is beszélgettünk
Megtudtuk, hogy odafelé a határátkeléssel nem volt gond, viszont hazafelé nagyobb tömeg volt. Ennek oka, hogy többen utaztak mentek vissza munkahelyükre – , Csehországba és , Magyarországra – akiket nagyobb ellenőrzés fogadott, így tovább kellett várakozniuk.

Út közben megálltak Kisgejőcön
A kárpátaljai Kisgejőcön öntötték a rozsnyói templom harangját, ahol útközben megálltak, és ahol az iskolában 53107 3érdekes megfigyelést tettek. Az iskolában ki vannak írva olvashatók a heti óraszámok. A magyar nyelv és irodalom oktatásával kapcsolatban el lehet mondani, hogy magasabb az óraszám az anyanyelv tanítására, mint az államnyelv oktatására. Magyar nyelv és irodalom óraszáma heti nyolc, míg az ukrán nyelv és irodalom óraszáma heti pedig öt. Kárpátalján ez azért lehetséges, mert számosabb orosz kisebbség él ott, amely ezt biztosítja nem csak az oroszoknak, de a magyaroknak is.

Nagyon jó a születési rátájuk a kárpátaljai magyaroknak
Kárpátalján a távolságok nehezen küzdhetőek le, mivel az útviszonyok nagyon rosszak. Emellett azonban pozitívum, hogy szinte minden magyar községben van magyar iskola. – hívta fel rá a figyelmet a rozsnyói lelkész. „Rengeteg gyermek van, nagyon jó a születési rátájuk a kárpátaljai magyaroknak, azonban azok a családok, amelyeknek a gyerekei közel vannak a 18. életévük betöltéséhez, s így a kötelező sorkatonaság előtt állnak, azok a családok sajnos – most félve a háború kitörésétől – átköltöznek Magyarországra. Otthagyják a házukat, és ezek a testvéreink az anyaországban vállalnak munkát. Sajnos az a nagy probléma, hogy már a falunkban, – Eszeny községben is – több mint nyolc család választotta a „jobb világ” felé való menekülést.” – vázolta fel a helyzetet Nt. Buza Zsolt.

A kárpátaljai magyarok közül is nagyon sokan külföldön keresik a megélhetést
Az emberek két irányba mennek leginkább, – Csehországba és Magyarországra, és – nagyon kevesen választják például Szlovákiát. A kárpátaljai magyarok az ukrán munkahelyükön felmondtak, mivel az az egyetlen hely, ahová hivatalosan is kiküldik a behívókat, és ahol azt kötelesek átvenni. „Helyben szinte csak a gazdálkodás az egyetlen megélhetési lehetőségük, . más bevételük jövő forrásuk nincs. A pedagógusok fizetései alacsonyak és a nyugdíjak is, amelyek átszámítva 70-80 eurót tettek ki, a gazdasági válság miatt 40 eurós értékre csökkentek” – magyarázta a lelkész.

Jellemző a bizonytalanság
Az emberek nem tudják, hogy mi vár rájuk másnap. A legnagyobb probléma az, hogy az áram, gáz és gázolaj ára 600%-kal emelkedett. Ezért nem is a mostani tavasztól félnek igazán a kárpátaljai magyarok. Most még a tartalékaikat élik fel. A problémát a földjeik felszántása jelenti. Ugyanis az üzemanyag árának megemelése okán a szántás akár egy havi nyugdíjat is elvisz. Elmondásuk szerint a nyarat még átvészelik. Nagy gazdaságaik vannak. Egy család a portán mindent tart, amit el tudunk képzelni.

A rozsnyóiak folytatják a gyűjtést
„Szeretnénk mindenképpen tovább folytatni ezt a munkát. Nagyon fontos, hogy összefogjunk Kárpátalja53107 2 támogatásáért, és a rozsnyói gyülekezet ezt elsődleges céljának tartja. Jelenleg is folyik a gyűjtés a gyülekezetben. Az eszenyi gyülekezet ingyenkonyhát kíván fenntartani , az idősek és rászorulók számára. A 300 euróból egy hónapra tudják megoldani az étkeztetést a településen. Szeretnénk ezt az ingyenkonyhát segíteni, élelmiszer ellátással is, de ezt már a diakóniai központtal együttműködve.” – fejtette ki Nt. Buza Zsolt.

Hol tudnak adakozni?
Rozsnyón  május 4-én jótékonysági koncertre is sor kerül, ahol a befolyt önkéntes adományokat a kárpátaljai magyarok megsegítésére fordítják.

A fentiekből kitűnik, hogy aki segíteni szeretne, az pénzadománnyal tud leginkább. A központi gyűjtésen kívül a pénzadományokat minden református lelkészi hivatal fogadja, így a rozsnyói is. Ebben az esetben a lelkészi hivatalokból történik az utalás a Református Diakóniai Központba.

Beke Beáta, Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”52833,52815,52689,52333,52288,52156,52149″}