56043

Ferenc pápa arra szólított fel vasárnap, szeptember 6-án minden európai plébániát, vallási közösséget, rendházat, hogy fogadjon be egy menekült családot, és bejelentette, hogy ebben példát fog mutatni a két vatikáni plébánia, amelyek már a következő napokban megteszik a lépést.

Az egyházfő a római Szent Péter téren elmondott beszédében hangsúlyozta, ez legyen egy konkrét gesztus, amelyet a decemberben kezdődő szentév, az irgalmasság éve előkészítésének jegyében tegyenek meg a vallási közösségek. A pápa egy héttel ezelőtt hatékony nemzetközi együttműködést sürgetett a migránsok védelmében, és az osztrák autópályán holtan talált 71 menekültért imádkozott.

„Kedves testvéreim!
Isten irgalmasságát a mi tetteinken keresztül ismerik fel az emberek, miként arról Kalkuttai Boldog Teréz anya élete tanúskodik, akinek halála évfordulójáról tegnap emlékeztünk meg.

Látva azt a tragédiát, hogy menekültek tízezrei próbálnak a háború és az éhség okozta haláltól megmenekülni, és útra keltek az élet reményében, az evangélium arra hív, arra kér minket, hogy legyünk „felebarátai” a „legkisebbeknek és a legelhagyottabbaknak, hogy konkrét reményt nyújtsunk nekik. Ne csak azt mondjuk, hogy „Fel a fejjel! Türelem!…” A keresztény remény küzdő remény, mégpedig a biztos cél felé haladó ember szívósságával küzd.

Ezért – az irgalmasság jubileumi évéhez közeledvén – felhívással fordulok minden európai plébániához [egyházközséghez], szerzetesközösséghez, monostorhoz és kegyhelyhez, hogy mutassa meg az evangélium konkrétságát és fogadjon be egy menekült családot. Ez egy konkrét gesztus, felkészülésként az irgalmasság szent évére.

Európa minden plébániája [egyházközsége], szerzetesközössége, monostora és kegyhelye lásson vendégül egy családot, kezdve az én római egyházmegyémmel!” – mondta Ferenc pápa.
Portálunk a szentatya szavaival kapcsolatban megkereste főtisztelendő Herdics György bősi plébánost: „hozzánk még nem érkezett megkeresés, illetve semmilyen központi utasítás az érseki hivatalból… Jézus egyértelműen meghatározta nekünk keresztényeknek, hogy mi ilyenkor a teendő.. “Idegen voltam és befogadtatok.” A keresztényeknek szolidárisnak kell lenniük, s megadni minden segítséget ahhoz, hogy a bevándorlók, pontosabban azok, akik félelemből, életük védelmében elhagyták otthonukat, biztonságosan eljussanak “második hazájukba”, a legtöbb esetben Németországba. Ez a segítségnyújtás egyrészt kereszténységükből fakad, másrészt igaz, emberi hozzáállás ebben a helyzetben.”

Magyar Kurir nyomán, SzZs, Felvidék.ma