59712

Hogy a rimaszombati régió mennyire lesz tovább büntetve, csak március 5-e után derül ki. Egy újabb Smer-kormánnyal viszont semmi jóra se számíthatnak.

Mint ismert, február 20-án tartották Besztercebányán azt a konferenciát, amelyen a kormány a magas munkanélküliséggel küzdő járások számára kidolgozott tevékenységi tervét mutatták be. A konferenciára a Rimaszombati Járási Hivatal elöljárója, Pavel Struhár (Smer-SD) meghívta és bejelentette Rimaszombat polgármesterét is, akit a meghívottak listájáról mégis kihúztak. Rimaszombat alpolgármestere, Rigó László (MKP) és a Városi Hivatal vezetője, Szántó István sem kaptak meghívót a konferenciára, s nem is engedték be őket. „Úgy gondoltuk, ha egy közös szekeret szeretnénk tolni, s előbbre vinni a városunkban és járásunkban élő emberek mindennapi életét, akkor a hivatalos meghívó meg nem érkezése ellenére mind a hármunknak részt kell venni a konferencián” – mondta Rigó László. Hozzátette, itt megint rólunk, de nélkülünk döntöttek.

„Városunkban nagyon magas a munkanélküliségi ráta, melyet csak az aktivációs munka keretében tudnak némileg csökkenteni. Ez így is olyan ijesztő szám marad, ami lehet, tényleg arra készteti az embereket, hogy hagyják el városunkat. 2012-ben, amikor Rimaszombatban volt a megyei kihelyezett kormányülés, akkor 34,64%-on volt a ráta. Mindenképpen úgy gondolom, hogy polgármesterünk nem rossz indulatból szeretett volna felszólalni, hanem pont azért, hogy védje az itt lakó polgárokat, hogy valamilyen előnyt harcoljon ki a számukra” – fejtette ki Rigó. Hozzátette, a kormány arroganciájának tartja, hogy a meghívottak névsorából pont Rimaszombat polgármesterét húzták ki.

„Ilyen még a legsötétebb kommunista diktatúrában sem fordult elő, hogy egy demokratikusan megválasztott köztisztviselőt nem hívnak meg egy olyan tanácskozásra, amely rólam, az általam képviselt emberekről szólt. Fico ezzel 23 ezer embert sértett meg” – nyilatkozta az ügy kapcsán Jozef Šimko, aki akkor még kilátásba helyezte, hogy feljelenti Ficót.

Azóta Robert Fico is belátta, hogy tévedett, hibát követett el, s bocsánatot kért az érintettektől. Az ügy ennek ellenére nyomott hagyott, s adódik a kérdés, hogy egy újabb Fico-kormány felállása esetén tovább folytatódik-e a személyes ellentéteken alapuló ignorálás, s veszélyben van-e részükről a Rimaszombati járás fejlesztése?

Rimaszombat városa elkészítette a saját stratégiai tervét a város fejlesztésére, melyet szeretnének bedolgoztatni az országos tervezetbe is. Rigó László alpolgármester nagyon fontosnak tartja, hogy Rimaszombatnak is jusson az európai uniós forrásokból.

„Szlovákia egymilliárd eurót nem tudott elkölteni. Úgy gondolom, ez egy bizonyos fajta tehetetlenség a magas szintű politikai képviselet oldaláról. Pedig pont a mi régióinkat kellene felzárkóztatni, itt kellene a béreket kiegyenlíteni, s itt kellene emelni az életszínvonalat” – emlékeztetett. Kifejtette, a kérdést kompromisszumos módon kellene kezelni. S bízik benne, hogy az illetékesek le fognak tudni ülni, hogy a gömöri embereknek jobb életkörülményeket teremtsenek.

Ehhez főképpen politikai akarat kellene. A Fico-kormánynak viszont – nagyon úgy tűnik – minden ígérete ellenére, nem érdeke a Rimaszombati járás felzárkóztatása.

HE, Felvidék.ma {iarelatednews articleid=”59579,59557,59570″}