Koike Yuriko, a 2020-as nyári olimpiát rendező Tokió polgármestere (b3) meglengeti az olimpiai zászlót, amelyet Thomas Bachtól, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökétől (b2) vett át a XXXI. nyári olimpiai játékok záróünnepségén a Rio de Janeiró-i Maracana Stadionban 2016. augusztus 21-én. Balra Eduardo Paes riói polgármester. (Fotó: Kovács Tamás, MTI)

Magyar szempontból a riói olimpia jobban nem is kezdődhetett volna, hiszen az első napon rögtön két/!/ aranyéremnek is örülhettünk. Alább olimpiai összefoglalónkat olvashatják.

Elsőként Szász Emese női párbajtőrvívásban lett olimpiai bajnok, majd közép-európai idő szerint a hajnali órákban Hosszú Katinka egy káprázatos világcsúccsal nyerte meg az első aranyérmét 400 m vegyesen, ahol Jakabos Zsuzsanna 13. lett.
További magyar helyezés Csernoviczki Éva dzsúdós 48 kg-os kategóriában elért 7. helye.

A második napon Kapás Boglárka 400 m-es gyorson elért 4. helyezése emelkedett ki a magyar sportolók eredményei közül.

A harmadik napon újfent Katinka brillírozott az uszodában, aki egy bámulatos hajrával előzött meg mindenkit. A tatamin pedig Karakas Hedvig (57 kg) és Ungváry Miklós (73 kg) gondoskodott a magyar sikerekről, az előbbi hetedik, az utóbbi pedig ötödik helyével.

Augusztus 9-én Katinka harmadik aranya, és az ifjú Kenderesi Tamás bizonyította harmadik helyével, hogy a magyar úszósportnak van utánpótlása. Kenderesi világszenzációt keltett azzal, hogy az előfutamok során kétszer is megverte Michael Phelps-t. Cseh László ugyanebben a számban 7. lett. Férfi párbajtőr egyéniben pedig Imre Géza a második helyezést érte el.

Augusztus 10-én a 4×200-as női gyorsváltó (Jakabos Zsuzsanna, Kapás Boglárka, Késely Ajna, Hosszú Katinka) a 6. helyen végzett.

Augusztus 11-én dzsúdó 78 kg nők kategóriában Joó Abigél hetedik lett.

Hosszú Katinka rajtol a női 200 méteres hátúszás döntőjében a riói nyári olimpián a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 12-én. A magyar úszónő a második helyen végzett. (Fotó: Kovács Tamás, MTI)

Augusztus 12-én magyar éremeső esett: női 200 m hát döntőben 2. lett Hosszú Katinka, férfi 100 m pillangó döntőben 2. Cseh László, női 800 m gyors döntőben 3. Kapás Boglárka. Márton Anita női súlylökésben bronzérmet szerzett.
Férfi diszkoszvetésben Kővágó Zoltán a 7. lett az olimpia nyolcadik napján.

Augusztus 14-én férfi párbajtőrvívás csapatversenyben 3. Magyarország (Imre Géza, Boczkó Gábor, Rédli András, Somfai Péter). Bácsi Péter kötöttfogású birkózás (75 kg) az ötödik helyen végzett.

Augusztus 15-én kötöttfogású birkózásban (85 kg) Lőrinc Viktor az ötödik helyezést érte el.

Az olimpia tizenkettedik napján kezdődött el Kozák Danuta sikerszériája. Kajak 500 m párosban Szabó Gabriellával nyerte első aranyát. Danának ráadásul még egy vírusfertőzést is le kellett gyűrnie, az ellenfeleken kívül.

Az olimpia második hete magyar szempontból mindenképpen róla szólt, hiszen egyéniben és négyesben (Szabó Gabriella, Csipes Tamara, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina) összeállításban is megismételte sikerét. Ezzel ő lett ennek a magyar sikersportnak a legeredményesebb képviselője az olimpiákon.

A többiek csak asszisztáltak az ő aranyainak a fényében, így a K–2 200 m férfi kategóriában 4. Tótka Sándor, Molnár Péter, vagy a K–2 1000 méteren 7. Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin.
A férfi kalapácsvetés döntőjében Pars Krisztián hetedik lett az olimpia tizennegyedik napján.

Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara és Fazekas-Zur Krisztina (b-j) a női kajak négyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában 2016. augusztus 20-án. Az aranyérmes női kajaknégyes megvédte olimpiai bajnoki címét. (Fotó: Kovács Tamás, MTI)

Nemzeti ünnepünkön a lányok aranyán kívül még a C–2 1000 m-en Vasbányai Henrik, Mike Róbert 4. helyezésének örülhettünk, valamint a vízilabdázó fiúk ötödik helyének (a lányok negyedikek lettek előző nap).
Szlovákia két arannyal és két ezüsttel zárta Riót.

A hagyományos sikersportban, a kajak-kenu szlalomban előbb Matej Beňuš nyert ezüstérmet, kenu egyesben, majd a kajak kettesben pedig a Škantár-unokafivérek aranyat.

Matej Tóth nyerte 50 km-es gyaloglásban Szlovákia második aranyát. Külön érdekesség, hogy ez volt Szlovákia első aranya, amit nem vadvízi evezésben szerzett.

Na snímke zľava tréner Peter Likér, členovia striebornej káštvorky Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka a tréner Marián Tesárik počas tlačovej konferencie na XXXI. letných olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, 21. augusta 2016. FOTO TASR - Michal Svítok
Balról az edző Peter Likér, Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr és Linka Tibor Linka, valamint a másik edző Marián Tesárik sajtótájékoztatót tart Rióban (Fotó: Michal Svítok, TASR)

Nekünk, szlovákiai magyaroknak külön öröm, hogy az augusztus 20-án ezüstérmet szerzett férfi kajak négyesből /Myšák-Vlček-Tarr-Linka/ hárman is a mi fiaink, azaz szlovákiai magyarok.

Linka Tibor somorjai lévén, a helyi szurkolók a moziban szervezetten is megtekintették a döntőt és biztos, hogy lélekben ott voltak vele Rióban, ahogy a többi  somorjai származású sportolóval is.

Vlček Eriknek ez az ezüst a harmadik olimpiai érme, Tarr Györgynek pedig a második.
A szlovákiai magyar sportolókat azonban a balszerencse is üldözte Rióban. Mint azt már megírtuk, a kajak egyesben induló párkányi származású Gelle Péter a hajójára fonódó hínár miatt a döntőben csak a 8. helyen futott be.