Hol szorít a cipő című, nem túl szívderítő jegyzetével indítja a 2017-es esztendőt Havasi Péter, a Kassai Figyelő főszerkesztője.

Mint megállapítja, a keleti országrészben még mindig Kassán él a legtöbb magyar értelmiségi, de ahelyett, hogy összefognának, jelenleg is több tucat magyar szervezet működik, de együttműködésről egy-egy kivétellel nem igen lehet beszélni. „Eszméljünk és adjunk számot arról, hogyan jutott városunk magyarsága a szürke eminenciások szerepébe. Azért, mert tétlenül szemléljük, hogy miként kerültünk gettóba, saját magunkra hagyatkozva, csupán anyanyelvünket őrizgetve – már azok, akiknek ez még fontos! Kultúránkat, hagyományainkat ápolgatjuk, de előre lépni nem vagyunk képesek, vagy csak alig tudunk…” – figyelmeztet a XV. évfolyamába lépő havilap főszerkesztője.

A Kassai Figyelő a főszerkesztői kifogások ellenére igyekszik számot adni a város és a keleti régió valamennyi eseményéről, s ahogy megszokhattuk, a januári számból nem hiányozhat az ízléses kivitelezésű falinaptár sem.

Interjút olvashatnak Zachariaš Istvánnal, Kassa megye alelnökével, aki elégedett az előző év megyei eredményeivel, de szól a 2017-es év terveiről is. Krivánszky Miklós Agócs Gergely néprajzkutatóval beszélget, aki a Kaukázusba készül gyűjtőkörútra. Bemutatja a lap Szvorák Katalin népdalénekest, aki a napokban vehette át a Madách-díjat. Szaszák György Feld Lajos képzőművészről ír tanulmányában. De megtudhatjuk a lapból, hogy Beregszászon jártak a kassai Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium diákjai, adventi koncertet rendeztek Nagykövesden, ismét munkához látott a Kassai Magyarok Fóruma, jótékonysági koncertet rendeztek a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának javára, bemutatták Štefan Lazorišák új kötetét, amelyet a Hernád Kiadó jelentetett meg, s Balassa Zoltán tollából megjelent a Kassát bemutató történelmi városkalauz.

A Kassai Figyelő kapható a jobb felvidéki magyar könyvesboltokban, s megrendelhető a szerkesztőség címén (040 01 Kassa, Hernád, spol. s.r.o, Komenský u. 24., tel.: 0948/753 013, e-mail: kassaifigyelo@gmail.com)