Fotó: archív

Ideiglenes megoldásként az érsekkétyi református parókia épületében helyezték el a község egyházi óvodáját, amelyben várhatóan a hét folyamán megindul a tanítás.

„Szükségmegoldásként alakítottuk át a parókia egyes helyiségeit az óvoda számára. Az átépítést alig egy hét alatt végeztük el. Ideiglenesen itt működtetjük az óvodát és az étkezdét” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Fülöp Sándor, az oktatási intézményt is fenntartó érsekkétyi református egyházközség lelki vezetője.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Lévai Járásbíróság augusztus 22-én hozott határozatot az érsekkétyi óvoda ügyében. A bíróság döntése kimondja, hogy a falu polgármesterének át kell adnia az épület kulcsait a fenntartó református egyházközségnek, a felújítási munkálatokat be kell fejeznie, valamint azt, hogy az óvoda bérleti szerződésének meghosszabbítása érvényes.  Molnár Péter polgármester másnap fellebbezett a járásbíróság határozata ellen. Ugyanakkor félbemaradt az óvoda felújítása, így ott szeptemberben nem folytatódhatott a nevelés.

Mint a lelkész elmondta, a parókia épületét jelenleg nem lakják, mivel az felújítás alatt van. Idén év végén szerettek volna visszaköltözni az épületbe. Az átadással kapcsolatban a tiszteletes kifejtette: „A presbitérium kérésére önként bocsátottuk ideiglenesen az óvoda rendelkezésére.” Az átalakítási munkálatokhoz az egyetemes egyház rendkívüli kölcsönt biztosított a gyülekezet számára. Emellett a faluközösség és a szülők összefogásával és a vállalkozók támogatásával valósult meg a gyors átalakítás.

A járási közegészségügyi hivatal szeptember 4-én tartott terepszemlét az épületben, engedélyezve az óvoda megnyitását. Előreláthatólag már ezen a héten megindul a tanítás. Az óvodát jelenleg 15 gyermek látogatja. Konyha nem működik az épületben, az étkezést a szomszédos farnadi alapiskola konyhája biztosítja. A parókián ételosztó fog üzemelni.

Kérdésünkre, miszerint az egyházközség megvásárolná-e az önkormányzattól az óvoda épületét, Fülöp Sándor a következőket válaszolta: „A vásárlási szándék továbbra is fennáll. A református egyház óvodaprogramjának támogatásával tudnánk megvásárolni az ingatlant. Amennyiben az adásvétel idén megvalósul, jövő szeptemberre megújult épületben folytatódhat az óvodai nevelői munka.”