(Frissítve a polgármester nyilatkozatával!) A Lévai Járásbíróság augusztus 22-én határozatot hozott az érsekkétyi óvoda ügyében. A bíróság döntése kimondja, hogy a falu polgármesterének át kell adnia az épület kulcsait a fenntartó református egyházközségnek, a felújítási munkálatokat be kell fejeznie, valamint azt, hogy az óvoda bérleti szerződésének meghosszabbítása érvényes.

„A Lévai Járásbíróság kedden hozta meg határozatát. Szerencsére pozitívan döntött a bíróság. Jogtalannak ítélték a polgármester eljárását, az alperes fellebbezhet a döntéssel szemben” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Farkas Attila, az MKP helyi szervezetének az elnöke.

Az érintettek Molnár Péter polgármester július közepén lejátszódott ámokfutását követően folyamodtak jogorvoslatért. Az oktatási intézmény fenntartója nevében Nagy Dávid érsekújvári ügyvéd tett feljelentést a járásbíróságon. A jogi tanácsadásban segített Kőrösi Ildikó jogász is.

A falu első embere július elő felében megkezdte az épület felújítását. Miután július 18-án behatolt az óvodába, megkezdődhetett a nyílászárók cseréje. Az új bejárati ajtókhoz az intézmény igazgatójának és fenntartójának nincs kulcsa. A bírósági döntés értelmében az igazgatónak át kell adnia az épület kulcsait. Az intézmény jelenleg még zárva van, tartanak a felújítási munkálatok. A határozat értelmében ezeket mihamarabb be kell fejezni.

Mint ismeretes, az óvoda bérleti szerződése június végén járt le. A képviselő-testület kétharmados többséggel elfogadta ennek meghosszabbítását. Ám Molnár Péter kétszer is megvétózta a többség akaratát. A kedden született bírósági határozat kimondja, érvényes a bérleti szerződés meghosszabbítása. Jogilag tehát 2018 decemberéig továbbra is az épületben működtetheti az óvodáját a helyi református egyházközség.

A szülők megelégedéssel fogadták a fejleményeket, hiszen a nyár folyamán tanácstalanok voltak az óvoda további üzemeltetésével kapcsolatban. Szeptemberben tehát az óvoda ismét megnyithatja kapuit a gyerekek előtt – vélik a lakosok.

Molnár Péter a Felvidék.ma kérdésére elmondta: „A bíróság jogerős ítélettel kötelezhet engem cselekvésre, s a keddi határozat nem jogerős. A mai nap folyamán a határozat ellen fellebbezést nyújtottam be. Ugyanakkor a határozat értelmében a felújítási munkálatok félbeszakadnak, így szeptemberben nem tud megindulni a nevelői munka az óvodában. Ezt érte el az intézmény vezetősége.” Mint hozzátette, vitatja mindennek az érvényességét, ezért fordult a kerületi bírósághoz.

A bérleti szerződés meghosszabbításával a kapcsolatban kifejtette: „Ha el is fogadnám az önkormányzat határozatát, az épületben jelenleg nem tudna működni az óvoda.” Hozzátette, az épületben jövő szeptembertől indítaná el az önkormányzat fennhatósága alatt működtetendő intézményt. Kérdésünkre, hogy az egyházi iskola az óvoda sorsára juthat-e, a következőket válaszolta: minden az egyházi iskola vezetésén és a fenntartón múlik.

A kialakult helyzetért nagymértékben az akadékoskodó önkormányzati képviselő-testület okolható – véli a falu első embere.  „Rettenetesen sajnálom a gyerekeket és a szüleiket, akik önhibájukon kívül kerültek ilyen helyzetbe. Sajnálatos módon az oktatási intézmény vezetősége lehetetleníti el a saját működésüket” – fogalmazott végezetül Molnár Péter.

Kérdésünkre, hogy a polgármester állításai jogi szempontból helytállóak-e, Nagy Dávid elmondta: „A Lévai Járásbírósághoz egy ideiglenes intézkedés iránti kérelemmel fordultunk (neodkladné opatrenie).  A Polgári Perrendtartás 332 §-a értelmében az ideiglenes intézkedés formájában kiadott határozat annak kézbesítésével végrehajtandó. Természetesen fellebbezésre van lehetőség, ám ez nincs kihatással az említett kötelességre – nem odázza el a végrehajtási kötelezettséget. Az ügyben kiadott bírósági határozatot tehát az alperes köteles végrehajtani. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy újabb törvénysértést követ el, amelynek akár büntetőjogi következményei is lehetnek.”