A kocsonya keresztelő a lévai Száztányéros kocsonya alkalmon (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A Lévai Református Egyházközség fontosnak tartja a magyar közösség megerősödését, a közösségépítést és a keresztyén értékek továbbadását. Ezen célok mentén szervezték meg immár hetedik alkalommal a száztányéros kocsonya elnevezésű alkalmukat.

A meghitt közösségépítő rendezvényen a gyülekezeti tagok mellett az egyházmegyéből és azon túlról, sőt Magyarországról is érkeztek testvérek. A lévai Juhász Gyula Alapiskola étkezdéjében megtartott alkalom Nt. Kassainé Mártha Tímea lelkész rövid igehirdetésével vette kezdetét.

Nt. Kassai Gyula és Nt. Kassainé Mártha Tímea (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Az igeszolgálat után Nt. Kassai Gyula esperes-lelkész kifejtette: „a 2019-es esztendő elején vagyunk, kihívások érnek bennünket, ám erős hittel könnyedén megoldjuk a problémákat, Istenre tekintünk, aki kormányozza az életünket.

A komolyság és a vidámság az életünk mozzanatai, Istent dicsőítjük, hitünket erősítjük, s az Isten áldása kitart az elkövetkező időszakba is.”

Hozzátette: az alkalom helyszíne nem véletlen, hiszen a lévai gyülekezet és az iskola között szoros a kapcsolat.

Mára már hagyománnyá vált, hogy az alkalmon visszatekintenek a gyülekezet és a magyar közösség szempontjából jelentős előző évi eseményekre. Mint elhangzott, a lévai gyülekezet számára az elmúlt év legfontosabb mozzanata volt a kollégium kialakítása és átadása az egyházi gimnázium számára a lelkészi hivatal emeletén.

Az alkalomnak a Juhász Gyula Alapiskola étterme adott otthont (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

„Ez is az egyház és az iskola erős kapcsolatát bizonyítja, ami nagyon fontos üzenettel bír a közösségeink felé” – hangsúlyozta az esperes–lelkipásztor.

A tervekkel kapcsolatban Kassai Gyula elmondta, a lelkészi hivatal udvarán a hathatós magyar állami  támogatásnak köszönhetően a tavasz folyamán elkezdődik a bölcsőde építése. Továbbá a gyülekezet közösségi alkalmainak részére is szeretnének egy helyiséget kialakítani a lelkészi hivatal épülete mellett.

Közös érdek a keresztyén értékek mentése

Az alkalomra a szomszédos Komárom Egyházmegyéből valamint az anyaországi Szigetszentmiklósról is érkeztek vendégek Nt. Szalkay László, a Szigetszentmiklós-Kossuth Utcai Református Egyházközség lelkipásztora személyében.

Kötetlen beszélgetés színtere volt az alkalom (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

„Viszonylag új keletű kapcsolat a miénk. Bő fél évtizede lépett fel Léván az egyházközségünk Máté János Református Énekkara egy jótékonysági hangversenyen. A lévai gyülekezet énekkara ugyancsak járt nálunk. Ez volt az alapja a kapcsolatunknak” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Szalkay László lelkész. Az elmúlt években szakmai jellegű találkozásokat is szerveztek. A reformáció 500 emlékév keretén belül a szigetszentmiklósiak közösen is ünnepeltek a külhoni magyar testvér-gyülekezetekkel, ezen is jelen voltak a lévai testvérek.

„Keressük  a továbblépés lehetőségét és a hitünkkel erősítjük egymást”

– emelte ki  Szalkay László.

Arra a kérdésre, hogy miben más a két gyülekezet, a szigetszentmiklósi lelkipásztor a következőket mondta:  „a lévai gyülekezet kétszeresen is kisebbségben élő közösség, amely a fennmaradásért küzd. Ugyanakkor hasonlóság köztünk, hogy az európai keresztyénség értékeinek megmaradásáért küzdünk, meg kell találnunk azt a lehetőséget, amivel az evangéliumot hirdethetjük az emberek közt. Érvényes üzenetével próbáljuk élni az életünket, példát mutatva más közösségeknek.”

A díszasztal egyik kocsonyája (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Az alkalmon nem hiányozhatott a kocsonya keresztelője sem, idén százhúsz tányérral készült a finom farsangi ételből. Az eseményen a Czeglédi Péter Református Gimnázium tehetséges diákjai szintén felléptek.