A Csemadok Vízkeleti Alapszervezete 2010.október 9-én már harmadik alkalommal rendezte meg a Harmónia Népzenei Fesztivált. Szerettünk volna községünkben egy olyan népzenei találkozónak otthont adni, ahová meghívjuk a közelebbi és távolabbi régió folklórcsoportjait, hogy azok egymás és a közönség örömére önfeledten énekeljenek, táncoljanak, citerázzanak és muzsikáljanak. Olyan találkozót, ahol nincs zsűri, csak lelkes közönség, egymásnak drukkoló csoportok és vastaps. Közös éneklés, szórakozás, ismerkedés. Tervünk sikerült, célunkat elértük, melynek ékes bizonyítéka, hogy idén harmadik alkalommal rendeztük meg a fesztivált.

 

Mottónk: „Nemcsak nyelvében, de kultúrájában is él egy nemzet, míg azt ápolja, továbbadja, megmarad. Mert a kultúra sorvadása az asszimilációt gyorsítja.” Vízkeleten a Csemadok alapszervezete mellett már több mint 35 éve működik a Harmónia énekkar, jelenleg női éneklőcsoportként. A fesztiválnak ezért adtuk a Harmónia nevet. – Ezidén hat csoportot hívtunk meg, közel száz szereplővel. Mgr. Papp László, községünk alpolgármestere köszöntötte a szereplőket és a közönséget. A műsorvezető Bodri Eleonóra volt.
A fesztiválon fellépett a hazai, vízkeleti Harmónia női éneklőcsoport, vezetője Óvári Mária, a királyrévi Fürge Ujjak citerazenekar Erdélyi Csaba vezetésével, az alsószeli Varsás néptáncegyüttes, koreográfusuk, Szabados Katalin, továbbá  kosúti női- és vegyes éneklőcsoport Modrovics Etelka vezetésével, a jókai Hagyományőrző Tánccsoport, vezetője Szakál Julianna és a csallóköznyárasdi Sarló citerazenekar Balogh László vezetésével. A fellépő csoportok mindannyian kitűnő teljesítményt nyújtottak.
A szervezők a csoportvezetőknek emléklappal és virággal, a helyi önkormányzat pedig ajándékcsomaggal köszönte meg a fesztiválon való szereplésüket. Majd közös énekléssel ért véget a színvonalas találkozó.
Kodály Zoltán szerint: „Nem lehet egészen boldog az az ember, akinek nem öröm a zene, az éneklés, a tánc“. Erre az örömre azonban tanítani kell az emberiséget,mert magától nem jut el odáig, ezért kellenek a népzenei fesztiválok, találkozók.

Felvdék Ma, Pék Éva, Vízkelet