Nt. Révész Tibor, a házigazda egyházközség lelkésze köszönti az alkalom résztvevőit (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Egyedül Istené a dicsőség! Ez az igerészlet volt a mottója a Zselízen megrendezett V. barsi egyházmegyei majálisnak. A zselízi magyar alapiskola területén megtartott május elsejei alkalomnak több mint ötszáz résztvevője volt.

A jelenlévők többsége a Barsi Egyházmegyéből érkezett, ugyanakkor az egyházmegyével szomszédos magyarországi egyházkerületből is érkeztek érdeklődők, főleg Kaposvárról és Szigetvárról.

Az egybegyűlteket a házigazda gyülekezet nevében Nt. Révész Tibor zselízi lelkész üdvözölte. Nt. Kassai Gyula, az egyházmegye esperese köszöntőjében hangsúlyozta: „Igazi közösségformáló ereje van az egyházmegyei majálisnak, mely elindított bennünket egy fontos úton. Fontosak vagyunk egymás számára.” Mint hozzátette, ez az alkalom is azt bizonyítja, hogy a közösségünk élni akar.

A majális istentisztelettel kezdődött  Ft. Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspökének igehirdetésével. „A majálison átélhetjük a testvéri közösséget, együtt figyelhetjük Isten igéjét” – kezdte igehirdetését a püspök.

Az istentisztelet végén a reménység fájának az ünnepélyes átadására került sor. Már hagyomány, hogy az egyházmegyei majálist szervező egyházközség az alkalom során megkapja a reménység fáját, melyet a következő majális alkalmáig birtokol a templomban elhelyezve. A lévai egyházközségtől most a házigazdák kapták meg egy évre. Nt. Kassai a reménység fájának átadásakor kifejtette, hit és bátorság kell a reménység fájának a befogadására, az alkalom megrendezésére. Közösen vállalva a reménységbe vetett hittel sok minden áthidalható, fogalmazott az esperes. Nt. Révész Tibor a reménység fájának átvételekor elmondta, örömmel veszik át, az Isten házában emlékeztetni fog a reménységre.

Az istentiszteletet követően több helyszínen folytatódott a közösségi alkalom. A családias hangulatú alkalmon minden korosztály megtalálhatta az érdeklődésének megfelelő programot.

A helyi alapiskola tornatermében a zselízi Franz Schubert Vegyeskar, a Kor-Zár együttes, a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium diákjai, az Érsekkétyi Református Alapiskola tanulói, valamint a zselízi Kincső Néptáncegyüttes és a Tabulatúra régizene együttes lépett fel. Sor került a Romane Jíle- zenekar bizonyságtételére is. A református gyülekezetek fontosnak tartják a romák felé nyújtott szolgálatot.

Az iskola udvarán táncház, gyermekjátékok és magyar hagyományőrző foglalkozások várták az érdeklődőket. Kézművesek sátrai mutatták be a különféle kézműves termékeket, háztáji portékákat. Vallási témájú kiadványok is megvásárolhatóak voltak. A szórakoztatás mellett különféle előadásokat is tartottak. Május elseje lévén, egy régi szép hagyományt is felelevenítettek, májusfát állítottak az iskola udvarán.

Az egyházmegyei közösségi alkalom a helyi református templomban zenés áhítattal zárult. A barsi egyházmegyei majálist első alkalommal Hontfüzesgyarmaton szervezték meg öt évvel ezelőtt. Majd Vámosladány, Nagyölved és Léva következett. A rendezvény a VII. Czeglédi Péter Napok keretében a reformáció 500. évfordulója alkalmából  valósult meg.

Pásztor Péter felvételei  a majálisról. 

https://www.facebook.com/pg/FELVIDEK.ma/photos/?tab=album&album_id=1506302772725367