Idén sem maradhatott el a kocsonya keresztelője (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A Lévai Református Egyházközség január 20-án szervezte meg a Száztányéros kocsonya alkalmát a Juhász Gyula Alapiskola éttermében. A közösségépítő eseményen mély tisztelettel tekintettek vissza a reformáció emlékévére, és reményekkel telve ismertették az ez évi terveiket.

Nt. Kassai Gyula, lévai lelkész, a Barsi Református Egyházmegye esperese igehirdetésével vette kezdetét az alkalom. Mint megjegyezte, az isteni gondviselés hívására gyűltek össze az alkalom résztvevői. „Az újévi alkalom, áldásos esemény, melyen meghalljuk Isten szavát, és az ő hívását, neki engedelmeskedve követjük” – hangsúlyozta a tiszteletes. Továbbá kiemelte az alkalom közösségerősítő és építő jellegét. Nem temetjük a múltat, reménnyel teli szívvel tekintünk a jövőbe – mondta végezetül.

A lévai gyülekezet életéből vetített képes beszámolóval színesítették a programot. Kassai Gyula szólt a lelkészi hivatal átalakításáról is. Mint ismeretes 2017 szeptemberének közepén kezdődött el az épület felső szintjének átalakítása kollégiummá. A már elvégzett munkálatokról képes prezentációt mutatott be. A tervek szerint április végén adják át az épületet. A munkálatok a magyar kormány hathatós támogatásával valósulnak meg.

Mint jelezte, az a közösség mely építkezik, nem vész el, reménnyel telve erősödik. Ez látható az egyházmegye gyülekezeteiben is. Tevékenyek az egyházmegye gyülekezetei. Az elmúlt években több egyházközség temploma újult meg. A lévai református kollégium építésén túl az oroszkai gyülekezet is templomot épít, az ipolysági gyülekezet pedig pár évvel ezelőtt szentelte fel új templomát.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői értékelték az előző évet. Kassainé Mártha Tímea lelkész, Andruska Csilla, a Juhász Gyula Alapiskola igazgatója, valamint Kiss Beáta, a Czeglédi Péter Református Gimnázium vezetője összegezte a 2017-es esztendőt. Mint elhangzott: egy hit, egy remény egy közösséget alkotnak, helytállásukkal számot adnak Istennek.

A hagyományokat követve a lévai gyülekezet tagjai készítették el a farsangi kocsonyát. Idén Molnár Mária és Andruska Imre gyülekezeti tagok készítették el a századagnyi kocsonyát. A kocsonya pirospaprikával és ecettel történt keresztelője után az alkalom résztvevői is megkóstolhatták az étket.

A kocsonya készítői a Felvidék.ma-nak elmondták, megfelelő alapanyag felhasználásával lassú tűzön, közel egy napon át főzték az ínycsiklandozó kocsonyát.

Az eseményre a lévai gyülekezet tagjai mellett az egyházmegye más gyülekezeteiből illetve a református egyházközségeken kívüli vendégek is érkeztek. Ez is mutatja a Száz tányéros kocsonya közösségépítő és megtartó jellegét.

Kísérő programként megtekinthető volt a BEM –Barsi Egyházmegyét bemutató tárlat, emellett a résztvevők az egyházközség borait, valamint a környék bortermelőinek finom nedűit is megkóstolhatták.

Pásztor Péter felvételei az alkalomról.

https://www.facebook.com/pg/felvidek.ma/photos/?tab=album&album_id=1756933594328949