(Fotó: Rákóczi Szövetség, facebook)

Szeptembertől 16 iskolabusz segíti a magyar iskolába járást a Felvidéken. A járműveket ünnepélyes keretek között Szigetszentmiklóson a mai napon adták át az új tulajdonosoknak. Az említett járművekből hét a Garam és Ipoly menti tanintézményekhez kerül.

A Felvidék.ma felkereste a nagykürtösi és lévai járásbeli oktatási intézmények vezetőit, illetve az iskolákat fenntartó községek polgármestereit.

Jelentős segítség a Nagykürtösi járás iskoláinak

„Nagyon örülünk az iskolabusznak. A járműnek köszönhetően biztonságosan tudjuk az iskola és az elsősök otthonai között szállítani a tanulóinkat” – nyilatkozta megkeresésünkre Molnár Barnabás, az ipolybalogi Ipolyi Arnold Alapiskola igazgatója. Hozzátette: két útvonalon öt, illetve nyolc elsőst fognak tudni napi szinten szállítani az iskola és a gyermekek lakhelye között.

(Fotó: Csenger Tibor, facebook)

Molnár Barnabás elmondta: a tanintézménybe kilenc nagykürtösi járásbeli településről járnak tanulók. Többek között Nagycsalomjáról, Ipolykesziről, Inámból, Kelenyéből, Ipolyhídvégről, Ipolyszécsénykéről szállítanak tanulókat.

„Végre a bejáró gyerekek szüleinek több éves vágya teljesül azzal, hogy saját iskolabuszunkkal tudjuk Ipolynyékre szállítani az elsősöket”

– ezt már Gyurász Szilvia, az ipolynyéki Balassi Bálint Alapiskola vezetője mondta el portálunknak. Nagyon régóta próbálkoztak az önkormányzattal közösen egy iskolabusz megvásárlásával és annak fenntartásával. Ám a település önerőből ezt a beruházást nem tudta megvalósítani.

A nyolc plusz egy személyes iskolabusz a környező falvakból hordja majd Ipolynyékre a gyerkőcöket. A tervezett útvonal érinti Szelényt, Kőkeszit, Gyürkit, valamint Ipolynagyfalut, Ipolykeszit és Inámot.

Gyurász Szilvia átveszi a kisbusz kulcsait (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A szülők nagyon örültek a kezdeményezésnek, a magyar állami támogatásnak. A Balassi Bálint Alapiskolában szeptember elsejétől tizenhét kiselsős kezdi meg tanulmányait, az előző évekhez képest gyarapodott a beíratott gyermekek létszáma.

Az ipolyvarbói Mikszáth Kálmán Alapiskola számára hatalmas előrelépés a nyolc plusz egy személyes jármű. A térség egyetlen magyar tannyelvű iskolájában a létszám növekedésében reménykednek a kezdeményezésnek köszönhetően. A tömegközlekedés nem a legegyszerűbb, így az iskolabusz a biztonságos iskolába jutást is szolgálja – nyilatkozta Fagyas Marcell, a falu első embere egy korábbi cikkünkben.

Összehangolt útvonalak a Lévai járás tanintézményeinél

Az ipolysági körzetbe több iskolabusz is érkezett. Az Ipoly menti kisváros két magyar alapiskolája egy-egy kisbuszt kapott.

Pálffy Dezső, a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola igazgatója szintúgy háláját fejezte ki a Rákóczi Szövetségnek. Mint mondta,

régi álmuk teljesül ezzel, hiszen az iskolabusz fenntartása nagyon megterhelő lenne a tanintézmény számára.

Reményét fejezte ki a magyar iskolaválasztás erősítésével kapcsolatban. Az iskolabusz hozzájárul a magyar iskola választásához – véli az intézményvezető.

(Fotó: Rákóczi Szövetség, Facebook)

Az elsősök közül mintegy nyolcan-kilencen kérelmezték az iskolabuszt. Az Ipolyság-környéki településekről szállítják majd az elsősöket. Az egyházi iskolaközpont, valamint a Pongrácz Lajos Alapiskola és az Ipolyviski Alapiskola járművei egy adott azonos térségben közlekednek majd, az útvonalakat felosztva egymást között. A megegyezés szerint az egyes iskolabuszok másik tanintézménybe is elszállítják az elsősöket. Az útvonalak érintik Ipolyhídvéget, Felsőszemerédet, Egeget, Tompát, Nagytúrt.

Bóna Zsolt, a Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatója szintén kifejtette:

a most beinduló iskolabuszprogram segítheti az iskolaválasztást is.

Mint elmondta, a reggeli és a délutáni utaztatás költségeit a Rákóczi Szövetség állja, ám a járműveket napközben használhatják gyermekek szállítására az iskolák,  az ilyen jellegű működtetést a tanintézmények önköltségből fedezik.

A Pongrácz Lajos Alapiskolában 28 tanuló kezdi el a tanulmányait. Ebből 14 vidéki, a környező falvakban, illetve a városhoz csatolt településeken (Tesmag, Pereszlény) laknak. Ők igényelhetik az iskolabuszt,  szeptember 5-től várhatóan nyolc tanuló utazik a járművel.

„Elsősorban könnyebben elérhetővé válik iskolánk minden olyan magyar család számára, akik intézményünket választják. Továbbá elérhetővé válik a magyar tannyelvű iskola azok számára is, akik olyan községekben élnek, ahol csak szlovák tannyelvű iskola működik” – nyilatkozta portálunk megkeresésére Szabó Balázs Szabina, az Ipolyviski Alapiskola igazgatója.

Hozzátette:

úgy gondoljuk, ezzel a lehetőséggel megnyílik egy olyan kapu, ami lehetőséget biztosít arra, hogy akár a mi iskolánkat vagy akár más iskolabusszal rendelkező iskolát programja, koncepciója alapján válasszanak a szülők, ne pedig a távolság, esetleg az oda- és visszajutás akadályozottsága miatt.

A kisiskolának idén több olyan diákja is lesz, akik beutazók Ipolyviskre, ők nagy örömmel fogadták a lehetőséget – fogalmazott az intézmény vezetője. A tanulók iskolába juttatása mellett a Rákóczi Szövetség lehetőséget biztosított arra is, hogy akár iskolai kirándulásokra is használhatjuk az autóbuszt, ami egy kisiskola életében óriási lehetőség – tette hozzá.  Az iskolához rendelt autóbusz Ipolyszakállos–Tesmag útvonalon közlekedik majd.

„Innen kezdve nem okoz problémát az iskolánkba való eljutás, az iskolaválasztást nem kell, hogy a távolság határozza meg” – mondta el végezetül az igazgató.

(Fotó: Rákóczi Szövetség, Facebook)

Léva egyetlen magyar nyelvű iskolája, a Juhász Gyula Alapiskola speciális helyzetben van. Jelenlegi épületei a városi tömegközlekedési csomópontoktól távol helyezkednek el. Így a bejáró gyerkőcöknek a helyközi tömegközlekedés mellett igénybe kell venniük a helyi járatokat is.

„Az iskolabusszal biztonságossá tudjuk tenni a közlekedést, ezáltal megkönnyítjük a családok életét”

– tájékoztatta korábban portálunkat Lőrincz Katalin, az iskola igazgatója.

A szórványvidéken működő iskola jelentős vonzáskörzettel rendelkezik, jelenleg több mint tucatnyi községből járnak be a járási székhely egyetlen magyar alapiskolájába a tanulók.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)