A Pannon Világ Kulturális és Ismeretterjesztő Központ rendezésében december 10-én kerül sor a Kárpát-medence kiemelkedő kortárs művészeinek gyűjteményes tárlatának ünnepélyes megnyitójára 12 órakor a Ramada Resort központi aulájában (1044 Budapest, Íves út 16.). A gyűjteményes kiállításon láthatóak lesznek majd a kassai Duncsák Attila festőművész képei is.

A megnyitón köszöntőt mond Tarlós István, Budapest főpolgármestere, FIDESZ fővárosi frakcióvezetője, parlamenti képviselő. A rendezvényt Manajló András a Kárpátok Régió Kultúráért Közhasznú Egyesület elnöke nyitja meg. A tárlatnyitón közreműködik Mikch Adrienn operaénekes művésznő, a világhírű „Monte Carlo Voice Masters” Nemzetközi Énekverseny díjazottja és a legendás New York-i Carnegie Hall többszörös fellépője. Háziasszony Pfandler Katalin úrnő, az Aquaworld Zrt. elnök-igazgatója.

2006 óta működő Kárpátok Régió Kultúráért Közhasznú Egyesületünk kiemelten foglalkozik a Kárpát-medencében élő nemzetiségek érdekérvényesítési lehetőségeivel, nyelvi jogaival, a demokrácia mértékével és nem utolsó sorban a kulturális értékeink megőrzésével. A régiók szerepének felértékelésével a kisebbségi, nemzetiségi kultúránk is európai dimenziót kaphat. Az egyesület célja a Kárpát-medencében élők történelmét és jelen mindennapjait bemutatni az európai közösségnek.

A Pannon Világ Kulturális és Ismeretterjesztő Központ az egyik legfontosabb célkitűzése is az, hogy a nemzeti és nemzetközi kulturális örökségben és teljesítményben rejlő lehetőségeket kibonthassuk. Megtaláljuk és megjegyezzük legjelentősebb kortárs képzőművészeink nevét és bemutassuk őket egy újabb művészetet értő közönségnek. „Élő hellyé” szeretnék tenni Művészeti Galériánkat, ahol a ma érvényes kommunikációs eszközökkel szólíthatjuk meg közönségünket. Már most látjuk, legtehetségesebb képzőművészeink mit alkottak. Gyűjteményes tárlatunk kiválóságai például: Duncsák Attila, Földessy Péter, Medveczky Edit, Prykhodko Vjacheslav, Manajló Iván, Győrfi András, Buday Mihály, Korbely István, Várkonyi János, Medveczky Ágnes, Shymski Andre, Adilov Alim, Homcsik Anna, Malesh Alexander, Manajló András, Voytovych Ivanka, Tabaka Tarasz, Voytovych Alexander, Didyk Nadija, Kovács Anton és Csuta György. Részletesebb információt a művészekről az ArtUnion honlapján olvashat.

A Pannon Világ Kulturális és Ismeretterjesztő Központ működési elveiről az alábbiakban olvashatunk bővebben.

A régiónk szerepének felértékelésével a sokszínű nemzetiségi kultúránk is európai dimenziót kaphat. A kultúra adja az emberi élet értelmét és igazolását, és nagyban hozzájárul a nemzet fennmaradásához. Kulturális és ismeretterjesztő tevékenységünk nemcsak az identitásunk -, hanem közösség-, és gazdaságfejlesztésre is irányul. A gazdasági innováció elképzelhetetlen a vele párhuzamosan működő kulturális imázs építés nélkül. Együtt működünk a kulturális, politikai és gazdasági élet több szereplőjével. Partnerségre épülő többfunkciós tervünk van. Különös figyelmet fordítunk a tehetséges fiatalokra és a műveltségi, vallási igény fenntartására.

Együttműködésünk néhány kiemelt projektje: nemzetközi kiállítások, alkotótáborok szervezése, kortárs művészek mecénás kapcsolatépítése, tehetségkutatás-gondozás, művészeti értékeink népszerűsítése az óhazán kívül is; magyar-ruszin közös vonatkozású történelmi kérdések, s ezen belül a Gúlág és a Szolyvai tragédiával kapcsolatos kérdések történelmi feltárása egy-egy nemzetközi konferencián belül (lásd a December 2.-án, a Magyar Kultúra Alapítvány székházában szervezett „Görög katolikus mártírok a Kárpát-medencében 1914 – 1976” című nemzetközi konferencia anyagait). Olyan szakmai műhelyeket, fórumokat, emlékhelyeket kívánunk létrehozni, amelyek – a XXI.- századhoz illő korszerű, feldolgozással érinti az eddig ritkán felvett és elhallgatott tabu témákat, és együttgondolkodásra ösztönöz. A tények pontos megfogalmazása és bemutatása előfeltétele az eredményre vezető megoldások kidolgozásánál.

Felelősséggel tartozunk az elődeinknek és az eljövendő nemzedéknek is mindazért, amit az elmúlt korok, évek a jelenre örökül hagytak. Az értékőrzés mellett figyelmet fordítunk az új értékek létrehozására. A nemzeti összetartozás tudatában élünk.

Mi a minőségi kultúra-, és történelemismeret terjesztésére szeretnénk koncentrálni és célunk a Kárpát-medencében élők történelmét, művészetét és jelen mindennapjait bemutatni az európai közösségnek. Belföldi és külföldi bemutatkozásunk hatékony formájának tartjuk képzőművészeti kiállításaink nemzetközi szintű megrendezését. Hiszen a közös európai kulturális örökségnek része az európai kisebbségek, s ezen belül a kárpátaljai nemzetiségek – határokon átnyúló öröksége.

Most nem gondolkodunk azon, hogy ez sok vagy kevés. Ez az anyag bizonyítja, hogy alakulóban van a régió legkiválóbb művészeiből álló társaság és ez egy igazi imázselem lehetne Kárpát-medence számára a nemzetközi kulturális versengésben. A Galériánk a balatonföldvári alkotótáborunkkal együtt emblématikus helye lehetne a továbbiakban is, amely megjelenése és tartalmi munkája szerint is a Kárpát-medence egyik kulturális jelképévé, erős vonzerejévé válhatna. A mi dolgunk, hogy bemutassuk minél nagyobb közönség előtt az értékeink jelentőségét, méghozzá európai kontextusba helyezve, s azon a korszerű nyelven kommunikálva, amelyen megértik.

Művelődési igényeink számbavételével terveztük meg programjainkat. Számunkra nagyon fontos, hogy a vállalkozási szektor érdeklődésének felkeltésében, érdekeltségének megtartásában is eredményesek legyünk. Hiszen kultúránk és civil egyesületünk társadalomfejlesztő eredményeinek értékalapú bemutatását és partneri együttműködését közös meghívónk is bizonyítja.

Felvidék Ma, ka