44934

A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatósága nevében Ferencei Andrea levelet küldött szerkesztőségünknek, amelyben Balassa Zoltánnak A kassai Csengettyű jubileuma cikkére reagáltak.

Mi, a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola Csengettyű Kórusának és Leánykarának karvezetői úgy gondoljuk, alaptalanok Balassa Zoltán vádaskodásai, miszerint „a fellépés népszerűsítése nem sikerült kellő mértékben”. A közönség soraiban olyan egykori kórustagjaink ültek – többek között friss kismamák, akik az ország nyugati végeiről, vagy éppen Magyarországról, Csehországból, Angliából jöttek haza kimondottan erre az eseményre.
A fellépés népszerűsítése érdekében a következő lépéseket tettük meg 2013 ősze (!) óta:
a) iskolánk volt diákja megtervezte a nagyméretű plakátot
b) iskolánk honlapjára feltettük a meghívót.
c) szétküldtük az egykori tagoknak a meghívó levelet (közel 800 kórustagunk volt) – gyalogosan, postai úton, elektronikus formában.
d) Csengettyű Kórus néven ismertető oldalt nyitottunk a facebookon, ahol heti rendszerességgel hirdettük a közelgő eseményt.
e) péntek esténként januártól nosztalgia énekkari próbákat tartottunk az egykori tagoknak.
A sokszorosított plakátokat eljuttattuk az állami kulturális és oktatási intézményekhez, az egyházakhoz és vallási szervezetekhez, civil szervezetekhez és társulásokhoz, vállalkozásokhoz, ifjúsági szervezetekhez és gyermekcsoportokhoz (összességében 38 szervezethez és több száz civil személyhez): az egyházak képviselőihez, a Csemadokba, a Žižka utcai magyar tanítási nyelvű óvodába, a Zádielska utcai magyar csoportot is nevelő óvodába, a Szakkay József Szakközépiskolába, a régió összes magyar tanítási nyelvű alapiskolájába és gimnáziumába, városunk főpolgármesterének és az Óváros polgármesterének, a Kassai Megyei Önkormányzat elnökétől kezdve az összes, iskolánkkal kapcsolatban álló képviselőjéhez, a kassai magyar kulturális élet képviselőihez (listájuk a www.amikassa.sk oldalon található). a kassai zeneiskolákba, szabadidőközpontokba, az MKP kassai képviseletéhez, régi diákjainknak, iskolabarátoknak, Magyarország Kassai Főkonzulátusára.
A Művészetek Háza befogadóképessége kb. 700 fő. A közönség száma becsléseink szerint 550 fő volt. A fellépő kórustagok száma ebből 140 volt. A nézőtér akkor sem volt üres, amikor a színpad tele volt!
Honnan tudja Balassa Zoltán úr, mit tettünk és teszünk az iskola megmaradásának érdekében?
Tudatában vagyunk annak, hogy a cikk írója a saját véleményét fejezte ki. Ennek ellenére feltesszük a kérdést, nem lett volna jobb többet tudósítani arról, mennyi koncertlátogató tért haza pozitív élményekkel feltöltve, milyen véleményeket fogalmaztak meg a kóruséneklésben jártas vendégeink, a diákok szülei, az énekes gyerekek, a meghívott vendégkórusok tagjai? Talán a távirati stílusban lejegyzett cikkben szereplő csoportok ezt megérdemelték volna… Még jó, hogy Stirber Lajos és Kazán József (a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságának tagjai) kiemelték, ők pontosan tudják, mennyi erőfeszítés áll egy ilyen nagyszabású rendezvény sikeres lebonyolítása mögött, főleg egy olyan gyéren magyarlakta városban, mint Kassa!
A magyarság megtartása valahol abban is meg kell nyilvánuljon, tudunk-e mi, kassai magyarok együtt örülni úgy, ahogyan azt március 29-én tettük a Csengettyű fennállásának 45. jubileuma alkalmából rendezett ünnepi hangversenyen!

Az iskola igazgatósága

Szerkesztőségünk válasza:
Sokan örültünk, hogy Balassa Zoltánnak köszönhetően gyorsan megjelent a beszámoló a jeles kassai zenei eseményről, amit nyitóoldalunkon nagyon sokan olvastak. A lényeg az volt, hogy – akik nem voltunk ott – megértettük, milyen nagyszerű rendezvény zajlott Kassán. Ezt bizonyára Önök is örömmel fogadták, amikor a cikket olvasták, persze az észrevételeikért hálásak vagyunk, és várjuk Önöktől a híreket a továbbiakban is közvetlenül az info@felvidek.ma címre!
Bosszantó, hogy a beszámoló tárgyi tévedésekkel jelent meg. Biztosak vagyunk azonban abban, hogy munkatársunkat, Balassa Zoltánt a jó szándék vezette, amikor a közönségszervezésre vonatkozó megjegyzését tette. A tárgyi tévedéseit a cikkben javítottuk – köszönjük az észrevételt – , és az Ön levelének azt a részét, amelyben a közönségszervezésre vonatkozó információk vannak, természetesen közöljük. Bízunk a további jó együttműködésben és sok-sok sikert kívánunk!
A Felvidék.ma szerkesztősége

{iarelatednews articleid=”44911″}