Három ország hat iskolájának csapata mérettetett meg a sporttalálkozón (Fotó: Pásztor Péter)

Az Ipolysági Szakközépiskola által június 3-án megszervezett nemzetközi diák-sporttalálkozón hat középiskola diákjai vettek részt. A találkozó több egyszerű sporteseménynél, barátságok és az összetartozás színtere – vallják a találkozó résztvevői.

A nemzetközi versenyen jelen volt a szécsényi Lipthai Béla Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium, a balatonboglári Boglári Kollégium, a Bystřice nad Pernštejnem-i Mezőgazdasági Szakközépiskola, valamint az ipolysági Szondy György Gimnázium, a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola, illetve a házigazda intézmény.

„Az iskolánkban mindig fontos szerepük volt a sportrendezvényeknek, amelyeken a helyi intézmények mellett a baráti és testvériskoláink is részt vettek. A találkozókon megjelent oktatási intézményekkel már huzamosabb ideje tartjuk a kapcsolatot” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Bugyi István, az Ipolysági Szakközépiskola igazgatója.

Az első sporttalálkozót 1992-ben rendezték meg, a sportágak a résztvevő iskolákkal egyetemben folyamatosan változtak. Az elmúlt években rendszerint hat-hét iskola jelentkezik be a versenyre. Az iskolák tanulói az alábbi sportágakban mérettetnek meg: kispályás labdarúgás – fiú- és lánycsapat, asztalitenisz, honvédelmi négytusa (kötélmászás, célba lövés, diszkoszdobás, futás).

A házigazda szakközépiskola sokrétű kapcsolatot épített ki a magyarországi és csehországi intézményekkel. Sportrendezvények mellett különféle szakmai tanulmányutak keretében kölcsönösen felkeresik egymást. A balatonboglári Boglári Kollégiumhoz évtizedes barátság köti az ipolysági intézményt, amely a sporttalálkozók révén még inkább megerősödött. „Az intézményünk kezdetek óta részt vesz a sporttalálkozón. Ma huszonhat diákkal érkeztünk Ipolyságra. A fiataljaink örömmel jönnek, barátságok szövődnek, a meglévők pedig folyamatosan elmélyülnek. A diákok és tanárok is kölcsönösen tartják egymással a kapcsolatot” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Schelhammer Gyula, a Boglári Kollégium nevelőtanára.

Mint Bugyi István elmondta, a szakközépiskola minden év áprilisában részt vesz a Balatonbogláron megrendezett Somogy megyei sporttalálkozón, emellett az ősz folyamán ellátogatnak a csehországi testvérintézménybe is. A sporttalálkozókkal kapcsolatban kifejtette: „A sportesemények nem csupán a versengésről szólnak, a fiatalok találkoznak, kölcsönösen megismerkednek egymással. Találkoznak régi barátaikkal, új barátságok szövődnek, és egyúttal megtekintik a városunkat is.”

A 24. nemzetközi diák-sporttalálkozón az alábbi összesített eredmény született: első helyezett lett az Ipolysági Szakközépiskola, második a Szondy György Gimnázium, harmadik a Bystřice nad Pernštejnem-i szakközépiskola, negyedik a  Boglári Kollégium, ötödik a szécsényi szakiskola, a hatodik helyen pedig a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola végzett.

A szakközépiskolának jelenleg mintegy 230 diákja van. A szeptemberben kezdődő tanévben újraindulásának hatvanadik évfordulóját ünnepli. Több hagyományos rendezvényüket ennek szellemében rendezik meg – mondta végezetül az igazgató.