A lévai református gimnázium bejárata (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A szeptemberben kezdődő iskolaévet már csak a negyedikesekkel kezdi meg a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium. A tanintézmény fenntartásának költségeit nem tudja a fenntartó Lévai Református Egyházközség előteremteni. Így alig másfél hónap múlva utolsó tanévét kezdi az érettségizőkkel a gimnázium.

„A fenntartó múlt pénteken jelentette be a döntését. Csupán a negyedik évfolyam kezdi el itt a tanévet, az alsóbb évfolyamok más tanintézményekben folytatják középiskolai tanulmányaikat” – tájékoztatta a Felvidék.ma-t Kiss Beáta, a Czeglédi Péter Református Gimnázium igazgatója.

„Sajnos az idén nem sikerült első osztályt indítanunk, s ez nyitotta ki a Pandóra szelencéjét, hiszen az elmúlt fél évtizedben közel azonos összlétszámmal dolgoztunk. Nagyon nagyra nőtt a költségvetési hiány, ennek pótlását a fenntartó igyekezett más forrásokból biztosítani. Ám az egyre gyarapodó veszteséget már nem tudta pótolni”

– folytatta az intézmény vezetője.

Az 2001-ben létrejött gimnázium fenntartója a Lévai Református Egyházközség. Az utóbbi időszakban a tanintézmény fenntartásához magyar állami támogatásban is részesültek. Emellett az egyházközség a lehetőségeihez mérten maga is támogatta a gimnázium fenntartását. Ám jelen helyzetben a fenntartó forrástámogatás nélkül maradt, ennek alapján hozta meg ezt nehéz és drasztikus döntést.

Az egyik végzős osztály a lévai Czeglédi Péter Református Gimnáziumban (Fotó: CZPRG Facebook-oldala)

Mint Kiss Beáta megjegyezte:

sajnos a lévai körzetben egyre kevesebb a magyar gyermek, a nagysallói és a lévai alapiskola mellett már nem is működik más anyanyelvi oktatási intézmény.

Alacsony a diáklétszám, a gimnáziumokat is egyre kevesebbet választják – tette hozzá.

A gimnázium alsóbb osztályainak diákjai a nyár folyamán lépnek át más tanintézményekbe. Az igazgató már felvette a kapcsolatot a környékbeli gimnáziumokkal. Az átlépés még folyamatban van, várhatóan a komáromi Selye János Gimnázium, az érsekújvári, valamint a zselízi, esetleg az ipolysági gimnáziumok lesznek a befogadó intézmények.

Jurtanap a lévai Czeglédi Péter Református Gimnáziumban (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

Pár évvel ezelőtt hozták létre a lelkészhivatal épületében a kollégiumot, mely a tanintézménnyel együtt ugyancsak megszűnik. Az ingatlan további felhasználásáról a fenntartó dönt majd.

„Az elmúlt hat év arról a küzdelemről szólt, hogy ne jussunk el a bezárásig. A túlélésért harcoltunk, s ezt a harcot most elvesztettünk”

– állapította meg szomorúan az intézményvezető. Hozzátette: az elkeserítő helyzet az összes lévai oktatási intézményre kihat majd. Óriási a keserűség a szülők és a volt diákok körében is.

Közel húsz évvel ezelőtt hiánypótló intézményként jött létre a gimnázium. A járási székhelyen korábban több évtizeden keresztül nem volt magyar tanítási nyelvű gimnázium. Az első időszakban mintegy hetven-nyolcvan fővel működött az iskola. A létszám a 2010-es évek derekán kezdett drasztikus módon fogyatkozni. Az utóbbi öt-hat évben negyvenfős összlétszámmal működtek. Az egyes évfolyamokban nem sikerült túllépni a tízfős osztálylétszámot.

Az ország nyugati régiójában található egyetlen református magyar gimnáziumban így várhatóan jövő májusban érettségizik le az utolsó osztály.