Fotó: Hideghéthy/Felvidék.ma

A Nemzetek Ligája utolsó, 6. fordulójában Budapesten, szeptember 26-án este teltház előtt a Puskás Arénában a magyar és az olasz válogatott nem kisebb tétért játszott, mint a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe jutásért. A győzelemért a vén Európa regnáló bajnokával szemben mindent bele kellett adni játékosnak és szurkolónak egyaránt. S hogy ez mire volt elég, 90 perc múlva tudtuk meg.

Azonban el kell mondanunk, hogy a mai este az eredménytől függetlenül remek sportélményt nyújtott. Jó buli, remek hangulat, és a varázslat misztikuma lengte be a stadiont, amikor a nemzeti tizenegy még csak bemelegíteni a pályára lépett. Már ekkor zúgott a RIA-RIA-HUNGÁRIA, és természetesen a Squadra Azzurra megkapta a kifütyülést.

Ezt az emelkedett hangulatot erősítette, hogy

Szalai Ádámtól több mint 67 ezer szurkoló búcsúzott,

akik utoljára látták a csapatkapitányon a címeres mezt. Éltették Szalai Ádámot és ugyancsak nagy hévvel a szövetségi kapitányt, Marco Rossit is.

S ha valaki lehet büszke és még büszkébb, túlcsordulva a szívében a nemzetére, akkor ezt ott a helyszínen átéltük, amikor a nemzeti himnuszok következtek. Elsőként az olaszoké és amikor felharsantak az első taktusok, a pár száz olasz szurkoló énekelt, a magyarok pedig tapsoltak az olasz nemzetnek.

Majd olyan szenvedélyesen énekelték a magyar himnuszt, hogy állva a talpa alatt érezte az ember a stadion betonkonstrukciójának a rezgését. Hihetetlen hangorkán követte a kezdősípszót és persze a csata az csata, a barátság eddig tartott. Ám lélekemelő, feledhetetlen pillanat volt…

Elindult a 90 perc visszaszámlálása.

A magyar csapat teljesítménye kicsit haloványabb volt, mint a németek ellen, de sikeresen állták az olaszok energikus támadásait. A 21. percben sikerült egy ellentámadást indítani, ez volt az első olyan helyzet, amely veszélyeztette Donnarumma kapuját.

Még tartani is tudták az olaszokat, egészen egy könnyelmű hibáig. Nagy Ádám hazaadását Gulácsi nem tudta jól fogadni, testtel elakadt az olasz játékosban, a labdát pedig a szemfüles Raspadori lőtte a kapuba. Magyarország – Olaszország 0:1.

A gól után azért megdolgoztatták az olaszokat, de a kapu előtti helyzetek inkább voltak rapszodikusak, mint kidolgozottak. Mígnem a félidő hajrája felé már az egyenlítés lehetősége is benne volt a játékben, amikor Szoboszlai jobb oldali szabadrúgásából Orbán és Szalai Attila is közel került a kapuhoz.

Parádésan kezdett a magyar csapat a második félidőben. Zúgott a stadion, amikor több egymást követő kapura rúgásból sem sikerült gólt szerezni. S a kihagyott helyzet sem maradt büntetlenül, az olaszok Dimarco találatával másodszor is betaláltak Gulácsi kapujába. Magyarország – Olaszország 0:2.

Szoboszlai indult meg, passzát Nego adta be a kapu elé Styles-nak, de nincs szerencsénk, a vetődő Donnarumma bokájával löki ki a labdát.

A 62. percben Donnarumma őrjöng, a védelem nem teljesít, Callum Styles lövését kellett hárítania. A sarokrúgással sem volt szerencsénk, pedig nagy kavarodás volt az olasz kapu előtt.

Őrült hangulat tört ki, amikor Callum Styles újabb távoli lövése alig pár centivel zúgott el a kapufa mellett. A szépítésért harcolnak a magyarok ezekben a percekben. Mindent beleadnak a játékosok és a szurkolók is. Óriási szívvel küzdenek. A percek csak telnek. Mancini cserékkel frissítette a csapatát, Rossi még kivárt, bár a pálya szélén öten is melegítettek.

Majd Szalai Ádám a 75. percben a szurkolók hatalmas szeretetétől övezve hagyta el a pályát.

Ádám Martint a tizenhatoson belüli kapura törése közben meglökték, amit a bíró nem ítélt büntethető hibának, ez természetesen óriási felháborodást okozott.

A magyar válogatott hibákkal, de bátran és teljes elszántsággal küzdött.

S mit kívánhatunk nekik innen a pálya széléről? A játékosoknak és a szövetségi kapitánynak is csak annyit: Így tovább! Hajrá magyarok!

Roberto Mancini együttese csoportelsőként, 2020 után másodszor is bejutott a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe.

Csapatösszeállítások

Magyarország: Gulácsi – Lang, Orbán, Szalai Attila – Fiola, Nagy Á., Schäfer, Kerkez – Nego, Szoboszlai – Szalai Ádám.

Cserejátékosok: Dibusz (kapus), Szappanos (kapus), Mocsi,Varga K., Bolla, Kleinheisler, Gazdag, Styles, Ádám, Baráth, Botka, Vécsei
Szövetségi kapitány: Marco Rossi

Olaszország: Donnarumma – Tolói, Bonucci, Acerbi, Di Lorenzo – Jorginho, Cristante, Dimarco – Barella, Gnoto, Raspadori.
Cserejátékosok: Meret (kapus), Provedel (kapus), Luiz Felipe, Pobega, Frattesi, Scamacca, Esposito, Grifo, Mazzocchi, Gabbiadini, Zerbin, Bastoni

Szövetségi kapitány: Roberto Mancini