1 Zsoltárok felolvasát gyülekezeti tagok végezték (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Idén első alkalommal szervezték meg Léván a templomok éjszakája című rendezvényt. Június 7-én este hét órától a járási székhely hét templomát nyitották meg az érdeklődők előtt. A Lévai Református Egyházközség klasszicista temploma és a lelkészi hivatala szintúgy tárt ajtókkal várta a látogatókat.

A templomok éjszakája nemzetközi rendezvény célja a szakrális helyek bemutatása, mely által betekinthetünk az adott gyülekezet életében. Léván a református templom mellett a történelmi városközpontban lévő evangélikus templom, a vár melletti Szent József-templom, a Szent Mihály arkangyal plébánia-templom valamint az egykori zsinagóga is kinyitotta kapuit.

Előkészületek a templomban (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Ugyancsak látogatható volt péntek este a Szent Lélek katolikus templom és a cseh testvériség gyülekezeti háza is.

A 18. század végén épült református templomban az este folyamán megtekinthető volt a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház történetét felölelő kétnyelvű panelkiállítás.

Kassai Gyula lelkész (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Nt. Kassai Gyula lelkész vezetésével zsoltárokat olvastak fel, és orgonaszó mellett dicsőítő énekeket énekeltek. Mindeközben a gyülekezet életét bemutató fotósorozatot vetítettek le a látogatóknak.

„Ezen az estén nyitva vannak a városunk templomai, szabad a bejárás – kezdte rövid köszöntőjét Kassai Gyula.

A kiállítás részlete (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A kiállítással kapcsolatban kifejtette: tavaly emlékeztünk meg a református egyház csehszlovákiai újraszerveződésének századik évfordulójáról. 1923. június 17-én, Léván tartották meg a történelmi mérföldkőnek számító zsinatot. A kiállítás ennek a száz évnek állít méltó emléket.

„A mai rendezvény az ökumené jegyében zajlik, amely a keresztyén közösségek közötti kapcsolat erősítését szolgálja” – hangzott el a református templomban.

Mint a lelkész megjegyezte, a történelmi egyházak lévai gyülekezetei között nagyon jó a kapcsolat, ezt szeretnék tovább erősíteni és ápolni az ilyen alkalmakkal is. Az est folyamán váltakozott a bibliaolvasás és a dicsőítő éneklés.

A  kiállítás megtekintői (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Gyülekezeti testvérek felváltva olvasták fel Isten igéjét. Magyar nyelv mellett szlovákul is elhangzottak a zsoltárok.

Érdemes volt benézni a lelkészi hivatalba is, ahol a református gyülekezett és leányegyházainak értékes kegytárgyaiból volt látható egy kamarakiállítás.

Képek a gyülekezet életéből (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A tárlat legértékesebb tárgya az egykori horsi gyülekezettől az 1664-re datalható kókuszdióból készült ötvösmunka kehely, melyet az úrvacsora osztáskor használtak a közelmúltig. Ugyancsak szemügyre vehető volt a Czeglédi Péter gályarabságra ítélt lelkésznek tulajdonított kehely. Emellett csodás, aranyszálas hímzéssel díszített úrasztala terítők és egyéb míves szakrális tárgyak is láthatóak voltak.

A lelkészi hivatal mellett megtekinthették a Forrás Református Bölcsődét és a teljes épületkomplexumot.

Kegytárgyak a lelkészi hivatalban (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Péntek este folyamatosan érkeztek érdeklődők a templomba és a lelkészi hivatalba. Magyarok és szlovákok egyaránt betértek, egyesek pár pillanatig maradtak, mások áttekintették a kiállítást, megcsodálták a templomot, elcsendesedtek. A református gyülekezeti tagok is körbejárták a város más templomait.

Felekezeti hovatartozás nélkül közösen szolgáljuk és dicsőítjuk az Urat

– szólt végezetül Kassai Gyula.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)