Simon Csaba, az MKP Rozsnyói Járási elnöke köszönti a hallgatóságot (Fotó: Beke Beáta/Felvidék.ma)

Az MKP Rozsnyói Járási Elnöksége évkezdő jótékonysági koncertet szervezett a járás teljes szervezettségű magyar tannyelvű alapiskoláinak támogatására. Január 29-én a rozsnyói református templom a járás egész területéről érkezett nagylelkű résztvevőkkel telt meg.

„Te miért jöttél ma el a rozsnyói templomba, drága testvérem?“ – tette fel a kérdést Nt. Buza Zsolt, majd így folytatta: „Mindenre hasznos kegyességgel cselekedhetsz azokért, akik a legjobban rászorulnak arra, hogy az élethez szükséges dolgokat tanulják anyanyelvükön“ – magyarázta a rozsnyói református lelkész az eseményt megelőző rövid igehirdetés alkalmával.

Valóban, a résztvevők a járás öt teljes szervezettségű, magyar tanítási nyelvű alapiskolájának megsegítésére fogadták el a szervezők meghívását, mint ahogy az előadók is segítő szándékukat bizonyították fellépésükkel.

„Az MKP Rozsnyói Járási Elnöksége a 2016-os kampányban megkezdett támogató tevékenységét kicsit új köntösbe bújtatva, hagyományteremtő céllal folytatta ma. Megerősíti ezt a kezdeményezést, hogy a felvidéki magyarság közügyeiben a múlt évben is több fórum alkalmával került terítékre a magyar közoktatás helyzete. Jótékonysági koncertünkkel, kiegészülve társadalmi, kulturális és egyházi szervezetekkel, illetve intézmények összefogásával próbálunk nemcsak jelképesen segíteni alapiskoláinkon. Az önkéntes támogatáson túl igyekszünk rámutatni arra, milyen fontos a magyar iskola szerepe a 21. század elején a Felvidéken, a Rozsnyói járásban is, és hogy érdemes a szülőknek a magyar iskolába beíratni a gyermekeiket“ – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Simon Csaba, az MKP rozsnyói járási elnöke.

A koncerten Kocur László, a Magyar Közösség Párjának igazgatója is jelen volt. A kezdeményezéssel kapcsolatosan elmondta: „Nagyon színvonalas koncerten vehettünk részt ma. Megtelt a templom. Ez a helyiek felelősségét mutatja iskoláink irányába. A teljes szervezettségű alapiskolák javára szerveződött a koncert. Fenntartásuk az önkormányzatok feladata, azonban ez nagy terhet ró rájuk kisebb létszámú intézmények esetén. Tehát a községi forrásokból kell pótolni azt, amit az állami támogatás, a fejkvóta nem enged, és emiatt a fejlesztésekre nem jut pénz. Az állam nem biztosít forrásokat a feladatokhoz. Ezért nagyon fontos, hogy a helyi közösség a saját kezébe vegye és átérezze ezeknek az iskoláknak a sorsát. Ennek a felelősségnek nagyon szép megnyilvánulása volt ez a mai délután” – fejtette ki véleményét Kocur.

A koncert fellépői között hallhattuk a Rozsnyói járás férfikarait, majd a Gömörhorkai Református Egyházközség vegyes kara, Nt. Nyéky Miklós és az AFF zenekar léptek fel. A fellépéseknek köszönhetően több mint 1 300 euróval támogatták a résztvevők a járás teljes szervezettségű, magyar tannyelvű alapiskoláit, a pelsőci Dénes György Alapiskolát, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskoláját, a Fábry Zoltán Óvoda, Alap- és Szakközépiskolát, valamint a dernői és szádalmási alapiskolákat.

A koncertet követően Uličny Ibolya, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának igazgatója mondott köszönetet az öt alapiskola nevében: „A mai koncert anyagi hozadéka mellett eszmei értéke is felbecsülhetetlen. Eszmei értéke és üzenete: mindenekfelett ragaszkodunk kincseinkhez, gyerekeinkhez, iskoláinkhoz és anyanyelvünkhöz. Együtt, közösen üzenjük, hogy szükség van Gömör ezen részében is a magyar intézményekre, hiszen élnek itt még anyanyelvükhöz, gyökereikhez hűen ragaszkodó magyar családok. Én szeretném ezt a ragaszkodást megköszönni a mai délután megálmodóinak, megszervezőinek, azoknak, akik szolgálatukat önzetlenül felajánlva vállalták ezt a mai délutánt. Köszönöm azoknak, akiket ez az ügy megszólított, és eljöttek támogatni a Rozsnyói járás iskoláit. Köszönöm a gyülekezetnek, hogy helyet adott ennek a koncertnek. Kincseinkért, gyerekeinkért tettük.”

Ezt követően a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának zenekara tartott előadást, majd a rendezvény nemzeti imánkkal zárult.

Beke Beáta felvételei a rendezvényről.

https://www.facebook.com/pg/FELVIDEK.ma/photos/?tab=album&album_id=1409214152434230