November végén azonnali hatállyal lemondott a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének (SZMKE) elnöki posztjáról Kecskés Ildikó. A jövő év elején várható tisztújító közgyűlésig megbízott elnök vezeti a felvidéki magyar könyvtárosok érdekképviseletét.

Mint a szerkesztőségünknek eljuttatott sajtóközleményben olvasható: „A Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöksége november 25-én az esti órákban rendkívüli elnökségi ülést tartott.

Az online zajló tanácskozás egyik legfontosabb pontja elnökünk bejelentése volt. Kecskés Ildikó az ülésen azonnali hatállyal lemondott posztjáról, s a jövő év elején megtartandó tisztújító közgyűlésig megbízott elnöknek Egyházi Dórát, eddigi alelnökünket jelölte ki.

Kecskés Ildikó az egyesület megalakulása óta annak oszlopos tagja. Hosszú ideig az egyesület vezetőségi tagja, alelnöke, majd elnöke lett.

Mint a közlemény fogalmaz: „Kecskés Ildikó a kezdetektől tevékenyen részt vett egyesületünk munkájában. Konferenciákat, tanácskozásokat és szakmai tanulmányutakat szervezett, könyvtáros képzéseket koordinált, előadásokat tartott, kapcsolatokat épített. Egyesületünk elnöksége hálás szívvel köszöni eddigi odaadó munkáját, elkötelezett felelősségvállalását a szlovákiai magyar könyvtárosság iránt. Szakmai iránymutatására, őszinte véleményére továbbra is számítunk.”

Kecskés Ildikó, a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének leköszönt elnöke (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A felvidéki magyar könyvtárosok hiánypótló szervezete 1999-ben jött létre. A nonprofit szervezet elsősorban a könyvtárosok továbbképzésére összpontosít.

A magyarországi partnerszervezeteikkel Szlovákiában egyedüliként kínálnak magyar nyelvű képzéseket.

Mint a most leköszönő elnök korábban a Felvidék.ma-nak kifejtette:  „Az egyesület a továbbképzést elsősorban a budapesti Könyvtári Intézet által biztosított előadásokkal, szakmai napokon, konferenciákon való részvétellel, tapasztalatcserékkel, partneri könyvtárak látogatásával, szakmai utazásokkal kívánja elősegíteni.

Az egyesület a külföldi partnerekkel való kapcsolattartáson kívül fontosnak tartja az együttműködést a Szlovákiában működő könyvtárszakmai szervezetekkel, társulásokkal, oktatási intézményekkel,  magyar könyvkiadókkal, magyarlakta települések könyvtárainak könyvtárosaival és fenntartóival.

A kezdeti szándékát – hogy összefogja a felvidéki magyar könyvtárosokat, akik tenni szeretnének a szlovákiai magyar olvasókért – a mai napig fenntartja. Az SZMKE továbbra is nyitott az új lehetőségek iránt.

Szorgalmazzák az együttgondolkodást a könyvtárakról, azok feladatairól, a kor diktálta, őket érő kihívásokról, a könyvtáros hivatásról.

Mindazonáltal az egyes könyvtári intézményeknek is segítséget nyújtanak. Ennek egyik legutóbbi nemes példája a könyvadománygyűjtés a leégett zétényi községi könyvtár javára.

Az egyre bővülő tagság részére tanulmányutakat is szerveznek. A támogatásoknak és  partnereiknek köszönhetően számos alkalommal osztottak könyvcsomagokat a Felvidék-szerte működő könyvtáraknak, ahol magyar olvasók is megfordulnak.

Kecskés Ildikót a 2017 márciusában megtartott közgyűlésen választották meg a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének az elnökévé.  Egyházi Dóra megbízott elnök, a szervezet korábbi alelnöke, a komáromi Selye János Egyetem Egyetemi Könyvtárának a volt igazgatója.