(Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

A budapesti Károli Gáspár Református Egyetem és a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség a Lévai Református Egyházközséggel karöltve immár harmadik alkalommal indít mentálhigiénés szakirányú felnőttképzést Léván. Várhatóan februárban indul a négy félévet felölelő képzés.

Mint Nt. Szathmáry Zsuzsanna, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője,  garamkálnai református lelkész, a képzés felvidéki koordinátora portálunk megkeresésére elmondta: a harmadik lévai képzésre 47-en jelentkeztek, majd az augusztus 19-én zajló felvételi megbeszélés alapján 38 jelentkező nyert felvételt.

„Az, hogy a képzésre ennyien jelentkeztek, nagyon örvendetes számunkra is. Mutatja a mentálhigiéné tudománya iránti fokozódó érdeklődést”

– hangsúlyozta.

A toborzást egy jól szervezett  szakmai csapat végezte, de bekapcsolódtak a jelenlegi és egykori hallgatók is. A képzésre Felvidék számos pontjáról jelentkeztek. A leendő hallgatók képviselik a magyarok által lakott területeket, Kelet-Szlovákiától Gömörön át a nyugati térségig.

(Fotó: Szathmáry Zsuzsanna, Facebook, archív)

Mint a felvidéki koordinátor elmondta: hallgatóik között vannak pedagógusok, logopédusok, illetve klinikai logopédus is, továbbá szociális munkások, közgazdászok, mérnökök, menedzserek, háziorvos. A korcsoport vegyes, huszonévesektől az ötvenes éveikben járókig, de a harmincas korosztálybeliek vannak a legtöbben.

A képzés a szakmai ismeretek, az emberközpontú megközelítés elsajátítására, valamint a segítő hivatású szakemberek eszköztárának a bővítésére irányul. Mindez hatékonyan szolgálja az egyén, a közösség épülését, szemléletének formálódását. „A képzésben fontos az önismeret, az egyének, családok, közösségek dinamikai sajátosságainak, a lelki jelenségeknek a felismerése, cselekvési stratégiák kialakítása, a hivatásgyakorlásból adódó helyzetek feldolgozása, valamint az újszerű projektszemlélet, a kapcsolatainkban, hivatásunkban való kompetensebb jelenlét, ezek mind erősségei a képzésünknek” – sorolta a szakember.

A lévai képzés szakmai hátterét nagyrészt magyarországi szakemberek biztosítják. Ugyanakkor a színvonalas képzés biztosításába bekapcsolódnak felvidéki magyar szakemberek is.

A mentálhigiénés szakirányú felnőttképzést is befolyásolta a járványügyi helyzet. A tavaszi jelentkezés mellett idén szeptemberben indult volna a képzés, a tantermi képzést azonban átütemezték 2021 februárjára.

Ám a közös munka már elkezdődött a közel negyvenfős csoportban. „Már folyik a 150 órás önismereti csoportmunka Bátorkeszin, a Református Központban, amelynek első alkalmát augusztus végén megtartották, de sajnos a járványhelyzet miatt itt is számítani lehet az alkalmak időbeli eltolódására” – jegyezte meg Szathmáry Zsuzsanna.

Tanári értekezlet (Fotó: KRE Mentál Forrásközpont, Facebook)

A koronavírus-járvány mindannyiunkat érint, a mentálhigiénés szakembereknek hangsúlyozottan kell reagálniuk társadalmunk változására. Ezt tudják a szakirányú képzés vezetői is.   

„A koronavírus-járvány mindnyájunkat kihívások elé állít. Néhány hónapja berobbant az életünkbe és azóta sok minden más lett. Egyéneknek, családoknak, közösségeknek, az egész társadalomnak alkalmazkodnia kell az új helyzethez és ez sokszor nagyon nehéz. Az a tapasztalatom, hogy a pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek nagyon hamar reagáltak az új helyzetre és leginkább az online térben, egyénileg, vagy online hozzáférhető alkalmak, programok által erősítik az embereket”

– emelte ki a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség vezetője.

Mint hozzáetette: a képzés során egészen biztosan foglalkoznak majd a járványhelyzet okozta nehézségekkel, annak hatásaival az egyénre, a családokra és a közösségekre.

A felnőttképzés mellett az elmúlt fél évtizedben számos szakmai alkalmat, műhelykonferenciát szerveztek. A jövővel kapcsolatban is vannak terveik. „Sok elképzelésünk, tervünk van, ezek összefüggnek mind a felnőttképzéssel, mind pedig a mentálhigiénés közösségünkkel, hiszen a végzett hallgatóink alkotják a közösség bázisát, akikért ez a szervezet, mint szakmai háló létrejött. Több, rendszeres, tematizált szakmai napot szervezünk, és szeretnénk folytatni a jövőben is, mivel az itteni szakemberek szakmai identitásának megerősítését hivatott szolgálni” – magyarázta a koordinátor. A legközelebbi alkalmat november 14-re hirdették meg Nagykálnán.

Mint ismeretes, a budapesti intézmény, a lévai egyházközség, valamint a mentálhigiénés közösség 2015 márciusában írt alá együttműködési megállapodást. Ennek köszönhetően indult el a hiánypótló felnőttképzés a járási székhelyen.