A győztes Korisánszky Dávid és Fekete Ádám a férfi kenu kettesek 500 méteres versenyének döntőjében a kajak-kenu világkupán a Szegedi Nemzeti Kajak-Kenu és Evezős Olimpiai Központban 2023. május 14-én. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A magyar versenyzők egy-egy arany-, ezüst- és bronzérmet szereztek a vasárnapi 5000 méteres döntőkben, így a hazai csapat 11 dobogós helyezéssel, négy elsővel, két másodikkal és öt harmadikkal zárta a szegedi kajak-kenu világkupát, ezzel az éremtáblázat élén végzett.

A két olimpiai számban, férfi K-2 és C-2 500 méteren egyformán magyar diadalnak tapsolhatott a közönség: előbbi számot Nádas Bence és Tótka Sándor, utóbbit Korisánszky Dávid és Fekete Ádám nyerte. A kajakosoknál a Vajda Bence, Szántói-Szabó Tamás duó ötödik, a kenusoknál Kollár Kristóf és Fejes Dániel kilencedik lett.

A vegyes párosoknál a kenus Gönczöl Laura és Rumi Gergő révén egy bronzérmet gyűjtött a hazai csapat. A Horányi Dóra, Slihoczki Ádám kettős az ötödik, a kajakosoknál Kiskó Réka és Béke Kornél a negyedik, Dráviczki Dóra és Erdőssy Csaba pedig a hatodik helyen végzett. A kenusoknál egyesben Opavszky Réka nyolcadikként zárt.

A leghosszabb távon – a tavalyi világbajnoksághoz hasonlóan – ezúttal is rendeztek futószakaszt, a versenyzőknek a hat kör alatt ötször kellett ki-, majd rövid futás és cipekedés után beszállniuk a hajójukba.

A kenusoknál a két éve ezen a távon világbajnok Adolf Balázs a gyengébb rajt után hamar ledolgozta hátrányát és a futószakaszokon parádésan teljesítve utolsó riválisát, a kubai Jose Cordovát is leszakította, s végül magabiztos előnnyel diadalmaskodott. Simon Sebestyén kilencedik lett.

A negyedik helyezett Kiskó Réka és Beke Kornél a mix kajak kettesek 500 méteres döntőjében a kajak-kenu világkupán a Szegedi Nemzeti Kajak-Kenu és Evezős Olimpiai Központban 2023. május 14-én.
MTI/Kovács Tamás

„Nagy lendületet és újabb erőt adott nekem a Korisánszky, Fekete kettős délelőtti győzelme. Nagyon fekszik nekem ez a fajta ötezer méter és úgy érzem, ehhez van igazán tehetségem. Két kulcsa volt a mai versenynek, az elején összeszedett hátrányom ledolgozása és a közvetlen riválisom leszakítása. Az első és a harmadik futószakaszon ezek sikerültek, utána már kicsit produkáltam is magam a közönségnek. Ez nem nagyképűség volt, hanem nagyon örültem, hogy sok barátom, családtagom szurkolt és meg akartam köszönni nekik” – nyilatkozta Adolf Balázs.

A nőknél a szombaton 1000 méteren ezüstérmes Kisbán Zsófia egy korai ütközés után nagyszerűen lapátolt, és csak a kanadaiak világbajnokától, Katie Vincenttől kapott ki, azaz egy újabb második helynek örülhetett.

Zagyvai Borka nyolcadikként zárt a 13 fős mezőnyben.

„Az elején volt egy kis zavar, de az ütközés után szerencsére visszakaptam valamit, mert a mezőny egy része nem fordult el időben. A maratonhoz képest szerencsére egész rövid volt a futószakasz, de örülök, hogy ezt is tudtam gyakorolni. Remélem, hogy továbbra is ilyenek lesznek a vb-ken az ötezer méterek, mert én nagyon élveztem. Két ezüstérmet szereztem a hétvégén, soha rosszabb évkezdést” – értékelt Kisbán Zsófia.

A győztes Nádas Bence és Tótka Sándor, valamint az 5. helyezett Vajda Bence és Szabó Tamás a férfi kajak kettesek 500 méteres versenyének döntőjében a kajak-kenu világkupán a Szegedi Nemzeti Kajak-Kenu és Evezős Olimpiai Központban 2023. május 14-én.

A női kajakosoknál a kétszeres Világjátékok-győztes és hétszeres maraton világbajnok Kiszli Vanda nagyot és sikerrel harcolt a bronzéremért, az élen spanyol, svéd volt a befutási sorrend. A kétszeres maratoni vb-győztes Czéllai-Vörös Zsófia a nyolcadik helyet szerezte meg.

„Számítottam rá, hogy erősen kezdenek majd a többiek, de bíztam a maratoni rutinomban és hogy a futások során tudok majd zárkózni. Ez be is jött szerencsére” – mondta Kiszli Vanda.

A férfiak 46 fős mezőnyében ezúttal nem termett babér a magyaroknak: a két éve vb-győztes Noé Bálint negyedik, a technikai gondokkal küzdő, ifjúsági maratoni világbajnok Sellyei Csanád pedig hatodik lett.

A csütörtökön kezdődött szegedi verseny, amelyen 59 ország képviselői vettek részt, az idény első nemzetközi viadala volt a gyorsasági szakágban.