40201

Magyarország kézilabda válogatottja Szegeden fogadta a szlovákokat az EB-selejtező utolsó csoportmérkőzésén. A találkozónak nem volt különösebb tétje, hacsak az örök rivalizálást nem tekintjük annak. A Mocsai-legénység már korábban kiharcolta az EB-szereplést, a szlovák válogatottnak pedig egy esetleges győzelem esetén sem lett volna esélye a kvalifikációra.

A hazai csapatból Nagy Kornél, Ancsin Gábor, Ilyés Ferenc, Putics Barna bajlódott kisebb-nagyobb sérüléssel, illetve betegséggel. Mikler Roland pedig a kimerítő idényre való tekintettel, egyszerűen csak pihenőnapot kapott a szakmai stábtól. Nagy Laci, aki pénteken kilenc gólt dobott a lettek ellen, ugyan ott volt a szegedi csarnokba, de csak a nézőtéren foglalt helyet. Egészségügyi okok miatt ő sem vállalta a játékot.
A hiányzók ellenére, a tét nélküli összecsapásnak voltak előnyei is, melyet a magyar szövetségi kapitány, Mocsai Lajos – már a találkozó előtt – hangsúlyozott: komolyabb kockázat nélkül kipróbálhatta a fiatal tehetségeket, vagy azokat, akik eddig kevesebb lehetőséget kaptak a bizonyításra. A „vérátömlesztés” a dániai kontinenstornára készülő magyar válogatottnak, de a jövőt építő szlovák nemzeti csapatnak is hasznosnak bizonyult.

Jól kezdtek a szlovákok, 1-3 után ugyanis az első félidő derekán már 11-8 volt a javukra. A fiatal játékosokkal (Kocsi, Szalafai, Lele, Zdolik, Varsandán) felálló magyar csapat azonban a hajrára visszakapaszkodott, és végül egygólos magyar előnnyel (16-15) zárult az első félidő.
A folytatásban az egyébként szegedi Šulc sziporkázott, és a szlovákok hamarosan visszavették a vezetést. A Barcelonában kézilabdázó Straňovský hetese után már 22-20-ra vezettek. A fiatal magyar gárda a végén ugyan összekapta magát, de ez csak arra volt elég, hogy egy gólra megközelítse ellenfelét. Az utolsó másodpercekben Magyarországnak még így is maradt esélye a döntetlenre, ám Lele időntúli szabaddobását egy szlovák játékos blokkolta. A magyar válogatott ezzel a vereséggel a selejtezőcsoport második helyezettjeként jutott ki a 2014-es dániai kontinens tornára, Szlovákia pedig a tisztes harmadik helyre kapaszkodott fel, ami azonban – fájdalom – nem jelent kvalifikációt.

Magyarország–Szlovákia 30–31 (16–15)
Szeged, 3000 néző. Vezette: Cacador, Nicolau (portugálok)
MAGYARORSZÁG: Tatai, Pallag (kapusok), Balogh 2, Császár 7 (4), Harsányi 2 (1), Kocsi, Lele 1, Lékai 4, Mocsai 4, Schuch, Szalafai 4, Szöllősi 2, Vadkerti 1, Varsandán 2, Zdolik, Zubai 1. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
SZLOVÁKIA: Štochl , Paul (kapusok), Antl 4, Cigáň, Ďuriš, Holdoš, Kopčo 2, Kukučka 2, Mazák 1, Petro 2, Polakovič 1, Straňovský 7 (4), Šulc 8, Szűcs 1, Volentics 1, Urban 2. Szövetségi kapitány: Peter David
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 4/4

Fotó: Mirkó István